“… bo wolność krzyżami się mierzy…” – pod tym hasłem, we wtorek 9 listopada, w Polskiej Szkole im. Adama Mickiewicza w Burbank odbył się uroczysty apel z okazji Święta Niepodległości.
Narodowe Święto Niepodległości to najważniejsze święto państwowe w ciągu roku. Jest obchodzone dla upamiętnienia przekazania przez Radę Regencyjną naczelnego dowództwa wojsk polskich Józefowi Piłsudskiemu, 11 listopada 1918 r.
Z okazji 103. rocznicy odrodzenia Polski po latach cierpienia, walk i niewoli, w Polskiej Szkole im. Adama Mickiewicza odbył się uroczysty apel, w którym uczestniczyli dyrekcja, nauczyciele i uczniowie klas 6 – 3 liceum. Po odśpiewaniu hymnu narodowego rozpoczął się program słowno – muzyczny w wykonaniu uczniów klas siódmych, przygotowanych przez wychowawców: panią Ewę Sowiński i panią Sylwię Górecką.
Pieśni i wiersze przypominały długą drogę do wolności, ukazywały ducha narodu polskiego, który przez 123 lata niewoli nigdy nie pogodził się z utratą niepodległości i podejmował trud walki o wolną ojczyznę. Słowa pieśni legionowych przeniosły widzów w atmosferę tamtych dni ukazując poświęcenie żołnierzy, walkę narodowowyzwoleńczą, hart ducha narodu polskiego. Teksty prezentowane przez uczniów podkreśliły fakt, że walka o wolność nie skończyła się wraz z odzyskaniem niepodległości. Już dwa lata później odradzające się wojsko polskie powstrzymało nawałnicę bolszewicką, a kolejne lata pokazały, że o wolność i niezależność Polacy musieli walczyć jeszcze nie jeden raz. Wybuch II wojny światowej, powstanie warszawskie, działalność Armii Krajowej potwierdzają te, jakże trudne i bolesne, doświadczenia narodu polskiego.
Piękna dekoracja ukazująca biało-czerwone barwy narodowe i brzozowe żołnierskie krzyże dopełniła wymowy hasła przewodniego wieczoru i pozostawiła trwały ślad w umysłach i sercach widzów. To była z pewnością szczególna i ważna lekcja historii oraz patriotyzmu. Na zakończenie uczniowie poszczególnych klas, biorących udział w akademii, mogli sprawdzić swoją wiedzę na temat Święta Niepodległości, symboli narodowych i ważnych wydarzeń historycznych rozwiązując krótki test. Uczestnicy konkursu otrzymali drobne upominki, a wszyscy uczestnicy uroczystości zdobyli wiedzę, która pozostanie z nimi na zawsze.
Bożena Świątek




















