Dwujęzyczny Maraton Językowy

​Propozycje gier i zabaw dla dzieci

Polonijny Dzień Dwujęzyczności to wyjątkowe święto Polonii na całym świecie. To również świetna okazja to wspólnej zabawy.   Jak się bawić językiem polskim? Odpowiedzią niech będą łamigłówki, gry i zadania, które dla Was przygotowaliśmy. Pomysły można wykorzystać zarówno w małych grupach, jak i w międzyklasowych potyczkach językowych. Zapraszamy!

Kolorowanie obrazka – Zabawa dla najmłodszych. Rozdajemy dzieciom kolorowankę. Następnie podajemy nazwę konkretnego elementu z obrazka. Zadaniem dzieci jest rozpoznanie i pokolorowanie go. Na koniec sprawdzamy, komu udało się odszukać wszystkie wymienione rzeczy.

Czasownikowe kalambury – Kalambury znamy wszyscy. W tej wersji tworzymy listę czasowników, które  zapisujemy na osobnych kartkach. Uczniów dzielimy na grupy. Dzieci naprzemiennie losują po jednym czasowniku i pokazują go swojej grupie. Jeżeli drużyna nie odgadnie hasła w określonym czasie, szansę mają konkurenci. (Lista przykładowych czasowników, załącznik nr 1_Kalambury)

zalacznik-nr-1_kalambury

Zwinne języki – To duża dawka śmiechu dla dzieci w każdym wieku. Przygotowujemy wcześniej listę wyrazów bądź wersów z rymowanek – wyliczanek słownych. Dzieci dzielimy na grupy. Ich przedstawiciele  losują kartki z wyrazami, wierszykami lub tzw. skrętaczami języka. Zadanie polega na poprawnym wypowiedzeniu słowa lub zdania, za które gracz zdobywa punkt dla swojej drużyny. (przykłady Załącznik nr 2_Łamańce językowe)

zalacznik-nr-2_lamance-jezykowe

Ciągi słów – Świetny trening wyobraźni. Zadanie polega na układaniu zdań z wyrazów rozpoczynających się na tę samą literę (ewentualnie przemiennie na dwie wybrane litery). Przygotowujemy po jednej literze z alfabetu. Uczniowie losuje literę lub dwie. Zadanie polega na ułożeniu jak najdłuższego zdania, w którym wszystkie wyrazy, oprócz spójników i przyimków, będą zaczynały się na wylosowaną literę. Dla ułatwienia zadania, ułożone zdania nie muszą być sensowne. Gdy zdecydujemy się na wariant drugi (uczeń losuje dwie litery alfabetu) – wyrazy muszą  zaczynać się raz na jedną raz na drugą literę, np. Paulina kupiła pomarańczowe kalosze. Wygrywa ta osoba, której zdanie będzie najdłuższe. 

Jaka to bajka? – Słuch wytężamy i bajek słuchamy. Gromadzimy kilka najpopularniejszych nagrań bajek w formie audiobooków. Dzieci dzielimy na drużyny. Odtwarzamy fragment bajki, do momentu, kiedy jedna z drużyn prawidłowo odgadnie jej tytuł. Dla najmłodszych uczniów, dla ułatwienia, tytuły odtwarzanych bajek, można wypisać na tablicy (linki do bajek załącznik nr 3_bajki)

zalacznik-nr-3_bajki

Rysunkowe dyktando – czyli wyciągamy karteczki i … kreseczki.  Przygotowujemy dla dzieci krótki tekst dyktanda. Ich zadaniem jest  narysowanie obrazka zgodnie z czytanym tekstem. Najtrafniej odwzorowane dyktanda wygrywają. (przykładowe teksty załącznik nr 4_Rysunkowe dyktando)

zalacznik-nr-4_rysunkowe-dyktando

Dobieramy poprawną definicję do słowa – Czy wiesz, kto to jest obieżyświat? W tym zadaniu sprawdzamy znajomość polskich słów. Na początku dzielimy uczniów na grupy. Następnie czytamy słowo oraz trzy definicje, z których tylko jedna jest prawdziwa. Drużyna, która zgłosi się jako pierwsza i poda prawidłową definicję, zdobywa punkt. Wygrywa ta grupa, która udzieli więcej poprawnych odpowiedzi.
załącznik nr 5_Definicje

zalacznik-nr-5_definicje

Gdzie się skryło słowo – Zadanie na spostrzegawczość. Celem jest wyszukanie słów, które ukryły się w innym wyrazie. Dzieci dzielimy na grupy. Każda z nich otrzymuje jeden zestaw wyrazów. Wygrywa ta drużyna, która w określonym czasie odszukać jak najwięcej ukrytych słów. (załącznik nr 6_Ukryte słowa)

zalacznik-nr-6_ukryte-slowa

Kółko i krzyżyk – Zagramy? Reguły tej zabawy są takie same jak w klasycznej grze kółko i krzyżyk. Dodatkowo, w pustych polach tabeli, zapisujemy wyrazy. Uczniów dzielimy na grupy. Gracze chcąc zakreślić pole, muszą ułożyć zdanie z wyrazem, które się w nim znajduje. Wygrywa ta drużyna, która skreśli trzy wyrazy w jednej linii. (przykład załącznik nr 7_Kółko i krzyżyk)

zalacznik-nr-7_kolko-i-krzyzyk

Układamy opowiadanie – A więc puszczamy wodze fantazji. To kolejne zadanie z podziałem na grupy. Każda z nich otrzymuje zestaw słów, które należy wykorzystać, układając historyjkę lub bajkę. W tej zabawie wygrywają wszyscy! (przykładowe zestawy słów załącznik nr 8_opowiadania)

zalacznik-nr-8_opowiadania

Czytankowa kolejka – No to zacznijmy od początku. Przygotowujemy tekst bajki, legendy lub opowiadania. Drukujemy, a następnie tniemy go na tyle części, ile jest uczniów w grupie. Następnie dzieci losują fragmenty i zapoznają się z ich treścią. Pytamy uczniów, kto według nich posiada pierwsze zdanie historyjki. Dzieci wsłuchują się w czytane zdanie. Ten, kto uważa, że posiada ciąg dalszy, czyta swój fragment. Gdy zadanie zostanie poprawnie wykonane, uczniowie wspólnie streszczają czytankę. W tej zabawie można posłużyć się tekstami polskich legend. Link poniżej: 

https://www.polskatradycja.pl/legendy.html

Bajki dla dzieci (audiobooki):

o_rybaku_i_zlotej_rybce_bajka_mp3

o_krasnoludkach_i_sierotce_marysi_-maria_konopnickalektura_szkolna_do_słuchania-_audiobook_mp3

legenda_o_smoku_wawelskim

królewna_Śnieżka_-_bajka_do_słuchania

kot_w_butach_-_bajka_czytana

jaś_i_małgosia_bajka_audio

czerwony_kapturek_-_bajka_dla_dzieci

audiobooki_bajki_do_słuchania_4_bajki

audio-bajki.pl_trzy_małe_świnki

Bajki dla dzieci (filmy):