Gloria, Gloria in Excelsis Deo

Boże Narodzenie to święto upamiętniające dzień narodzin Jezusa Chrystusa. Czas szczególny, mimo zimowych wieczorów, przepełniony miłością, ciepłem, oczekiwaniem. Okres Bożego Narodzenia związany jest z wieloma tradycjami: wspólnym kolędowaniem, składaniem sobie życzeń, odgrywaniem jasełek, czyli przedstawień bożonarodzeniowych. Zwyczaj ten przywędrował do Polski z Włoch na przełomie XIV i XV wieku i stał się zbieżny z kolędowaniem. Za twórcę przedstawień, których treścią była historia narodzenia Jezusa w Betlejem i spisku Heroda, uważany jest św. Franciszek z Asyżu. Nazwa “jasełka” wywodzi się od staropolskiego słowa jasło oznaczającego żłób. Jasełka mogą być nazywane także szopką, betlejemką, a na pograniczu polsko-ukraińskim wertepem.

     W atmosferę Świąt Bożego Narodzenia społeczność Polskiej Szkoły im. Adama Mickiewicza w Burbank wprowadzili w tym roku dziadkowie, rodzice i uczniowie naszej szkoły, którzy pod czujnym okiem p. Elizabeth Kucek zaprezentowali jasełka. Przedstawienie rozpoczęło się od przypomnienia tradycji i zwyczajów bożonarodzeniowych. Trzypokoleniowa rodzina przygotowała wspólną wieczerzę wigilijną, udekorowana została choinka. Wszyscy zebrani dowiedzieli się, iż nie zawsze tak bywało w dawnych czasach, gdy zamiast choinki pojawiała się w domach podłaźniczka. Kiedy tradycyjne potrawy wigilijne pojawiły się na nakrytym białym obrusem stole, nadszedł czas składania życzeń i dzielenia się opłatkiem, a po wieczerzy wspólne kolędowanie i wyprawa na pasterkę.

     W drugiej części przedstawienia uczniowie wcielili się w role Świętej Rodziny, Trzech Króli, pasterzy. Uczennice z klas czwartych w strojach aniołków zatańczyły dla Maleńkiej Dzieciny. Do szopki przybyli też najmłodsi – pierwszoklasiści, którzy przepięknie zaśpiewali pastorałkę Jezuskowi. Natomiast nasi najstarsi uczniowie z klas licealnych wcielili się w role kolędników i zaprezentowali sceny z Herodem.  Całość przeplatana była śpiewem kolęd i pastorałek w wykonaniu szkolnego chóru, pod kierownictwem pani dyrektor Anny Pałasz.
Na zakończenie z wizytą przybył również św. Mikołaj, który obdarował wszystkich uczniów słodkimi podarkami.

     Dziękujemy wszystkim aktorom i nauczycielom za zaangażowanie i przygotowanie tej przepięknej uroczystości. Rodzicom za wszelką pomoc i nagradzanie naszych aktorów gromkimi brawami. Sponsorom: Zarządowi Szkoły i firmie Lowell Foods za słodkie upominki dla naszych podopiecznych.
Życzymy szczęścia i pomyślności w Nowym Roku!

Bożena Świątek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *