Narodowe Święto Niepodległości u Mickiewicza

We wtorek, 12 listopada, społeczność Polskiej Szkoły im. Adama Mickiewicza w Burbank obchodziła 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Narodowe Święto Niepodległości to najważniejsze święto państwowe w ciągu roku. Jest obchodzone dla upamiętnienia 11 listopada 1918 roku, kiedy to Polska odrodziła się po 123 latach cierpienia, walk i niewoli. 
Uczniowie klasy szóstej, pod opieką pani Magdaleny Marciniak przygotowali z tej okazji uroczysty apel. W pięknych słowach wierszy, pieśni patriotycznych i prezentacji multimedialnej przedstawili oni historię Ojczyzny od momentu, gdy Polska zniknęła z mapy Europy i świata w 1795 roku, poprzez powstania narodowe, aż do wybuchu I wojny światowej, która stwarzała szansę na walkę o niepodległość i odzyskanie wolności 11 listopada 1918. Na zakończenie wystąpił zespół taneczny Świtezianie prowadzony przez panią Agatę Mścisz. Uczniowie w przepięknych strojach z okresu Księstwa Warszawskiego zatańczyli poloneza sprowadzając ducha tej epoki w mury Polskiej Szkoły im. Adama Mickiewicza.
Całości wydarzenia dopełniła wymowna dekoracja utrzymana w barwach narodowych. Orzeł Biały dumnie spoglądał na zebranych tego wieczoru uczniów, nauczycieli i honorowych gości: państwa Katarzynę i Marcina Mickiewiczów z Dziecięcego Uniwersytetu Ciekawej Historii w Warszawie, panią Helenę Sołtys – wiceprezes Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Ameryce i panią Bernadettę Manturo, koordynatora Przystanku Historia w Chicago i przedstawiciela IPN. 

Po zakończeniu uroczystości głos zabrała pani dyrektor Anna Pałasz. Podziękowała wszystkim zaangażowanym w przygotowanie apelu i zaprosiła na zajęcia dydaktyczne prowadzone przez Państwa Katarzynę i Marcina Mickiewiczów, na temat wybuchu II wojny światowej. 
Niezwykle ciekawe lekcje, z zastosowaniem szeregu metod aktywizujących przeniosły naszych uczniów w atmosferę wojennej okupacji. Wspólnie łamany był kod Enigmy i odczytywane komunikaty zapisane alfabetem Morse’a. Uczniowie poczuli się jak ich konspiracyjni rówieśnicy malując symbole Polski walczącej i przemycając żywność. Pojawiła się też szansa, aby zostać członkiem załogi czołgu. To tylko niektóre elementy zajęć, które na długo pozostaną w pamięci naszych uczniów. 
Dziękujemy DUCHowi i zapraszamy ponownie do naszej szkoły.

Tekst: Bożena Świątek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *