Nasza szkoła

Polska szkoła im. Adama Mickiewicza

Polska szkoła im. Adama Mickiewicza

Polska Szkoła im. Adama Mickiewicza założona została w czerwcu 2013 r. przez obecną dyrektor Annę Palasz oraz Renatę Działek. Dzięki ich determinacji, 7 września 2013 r. odbyły się pierwsze zajęcia w naszej szkole. Do roku 2021 szkoła miała dwie lokalizacje – we wtorki zajęcia odbywały się przy parafii św. Alberta Wielkiego w Burbank, a w soboty przy parafii św. Faustyny Kowalskiej w Chicago. Od 2022 roku lokalizacja w Chicago została zamknięta. Program nauczania obejmuje: przedszkole, szkołę podstawową, trzyletnie liceum oraz religię z przygotowaniem do sakramentów świętych.

W roku szkolnym 2022/23 w szkole uczy się 306 uczniów. Oprócz zajęć dydaktycznych pielęgnujemy polskie tradycje rodzinne i narodowe organizując apele, akademie, ślubowanie klas pierwszych, mikołajki, wigilię, jasełka, itd.
Pod okiem choreograf p. Agaty Mścisz prężnie działają 2 zespoły taneczne „Świtezianie”. Możemy poszczycić się również chórem szkolnym „Watra” pod kierownictwem p. Anny Palasz.
Od początku istnienia szkoły staramy się dotrzeć do ucznia poprzez wykwalifikowaną kadrę pedagogiczną oraz miłą i rodzinną atmosferę. Nauczyciele nie tylko uczą, ale również wychowują.
Szkoła posiada akredytację Illinois Board of Education, a także przygotowuje uczniów do państwowego egzaminu certyfikatowego z języka polskiego oraz Seal of Biliteracy.

Oferujemy naukę języka polskiego, historii, geografii, religii oraz poznawanie tradycji i kultury naszego narodu. Celem szkoły jest również osiągnięcie jak najwyższego poziomu w pracy pedagogicznej oraz budzenie i utrwalanie dumy narodowej.

Oprócz zajęć lekcyjnych dzieci i młodzież będą brały udział w uroczystościach szkolnych, apelach okolicznościowych, Paradzie 3-majowej, spotkaniach z wieloma interesującymi ludźmi.

W roku szkolnym 2023/24 szkoła otworzyła swoją drugą lokalizację w Lockport, gdzie od początku roku szkolnego do uczęszcza kilkudziesięcioro dzieci.

W tym roku Polska Szkoła im. Adama Mickiewicza w Burbank świętuje swoje 10-lecie istnienia. Inauguracją obchodów jubileuszowych będzie uroczysta Msza Święta zaplanowana na 1 października 2023 r. w kościele St. Albert the Great w Burbank. Bankiet jubileuszowy odbędzie się 28 października 2023 roku w sali bankietowej Belvedere Chateau w Palos Hills. Wezmą w nim udział dyrektorzy polonijnych szkół, przedstawiciele polonijnych biznesów, nauczyciele, katecheci, absolwenci, uczniowie
klasy maturalnej, rodzice, zarząd szkoły, a także przyjaciele i sympatycy naszej placówki. Bardzo liczymy również na Państwa obecność i serdecznie zapraszamy do wspólnego świętowania.

Do szkoły mogą uczęszczać dzieci niezależnie od ich rasy, pochodzenia, wyznania oraz stopnia niepełnosprawności.

Program nauczania:

  • Przedszkole – 3-4latki (dziecko musi mieć ukończone 3 lata)
  • Szkoła podstawowa – od zerówki do klasy ósmej
  • Liceum – klasa I do III
  • Religia z przygotowaniem do Sakramentów Świętych
 

Szkoła jest akredytowana przez Illinois State Board of Education.

mick_logo_150dpi

Porozmawiajmy!

Skontaktuj się z nami: